A KERTTERVEZÉS FÁZISAI

1. HELYSZÍNBEJÁRÁS


A helyszínbejárás során a megbízóval együtt bejárjuk a területet, miközben részletesen megbeszéljük az igényeket, elképzeléseket. Fotókat valamint méréseket készítek a teljes kertről és annak minden eleméről (pl. ház, telekhatár, rézsűk, meglévő növények, építmények, vízkiállás), megfigyelem a fényeket, a kert mikroklímáját, hangulatát, a szomszédos telkeket, a kilátást. Valamint több ponton mintát veszek a talajból és PH mérést végzek.

  • A helyszínbejárás eredménye egy felülnézeti méretarányos alaprajz a meglévő állapotról, és egy írásos összefoglalás a megfigyelésekről és a megbízó igényeiről.
    Funkcionális terv

    2. FUNKCIONÁLIS TERV


    A fentiek alapján koncepciótervet készítek, melyben a megbeszélt funkcióknak megtervezem a legoptimálisabb elrendezését (pl. kerti konyha, gyep, medence, konyhakert, ágyások, rézsűk, fás terület, térhatárolók). Ezt a tervet kiegészítem inspirációs fotókkal, hangulatképekkel, hogy egyeztetni tudjuk, milyen irányban haladjon a terv részletes kidolgozása.
    • A funkcionális terv eredménye egy felülnézeti, méretarányos vázlatos terv (buborékterv) és egy mood board (kollázs).
    Részletes kertterv

    3. RÉSZLETES KERTTERV


    Ebben a fázisban a leendő kert minden eleme részletes kidolgozásra kerül a növényekkel, burkolatokkal és építményekkel együtt. Bár ez is egy felülnézeti rajz, ennek a tervnek már nem csak technikai, hanem esztétikai célja is van. Ez már tulajdonképpen a kész kertterv.
    • A részletes kertterv eredménye egy méretarányos, részletesen kidolgozott felülnézeti rajz szöveges magyarázatokkal.
    Növénykiültetési terv

    4. NÖVÉNYKIÜLTETÉSI TERV


    Ennél a lépésnél kerül elhelyezésre minden egyes növény a terven jelölve az ültetés pontos helyét, a növény várható kifejlett méretét, az ültetési távolságot valamint az egybefüggő területet képező növények számát (pl. a talajtakaró növények esetében). Ehhez a tervhez tartozik egy táblázatos lista a tervben szereplő növények pontos nevével, darabszámával és egyéb hasznos információkkal. Virágoskert esetében ezt kiegészítem egy virágzási naptárral, hogy már a terv fázisban lássa a megrendelő, hogy az egyes hónapok és évszakok során milyen esztétikai élményre számíthat.
    • A növénykiültetési terv eredménye egy felülnézeti méretarányos rajz szín és kódjelölésekkel, egy növénytáblázat darabszámokkal és egy virágzási Gantt-chart.

    5. NÖVÉNYGONDOZÁSI TERV


    Nem kis kutatómunkát igényel, mire az ember utánajár, hogy melyik növénnyel, mit szükséges csinálni az egyes hónapokban vagy évszakokban. Ismerős a helyzet, amikor az ember körülnéz, és mivel azt sem tudja mivel kezdje, inkább nem is csinál semmit. Ehhez nyújt segítséget a gondozási terv, mely minden egyes növény esetében tartalmazza a teendőket hónapra lebontva. Így elegendő a tervet megnézni, hogy az adott hónapban mi az a pár kerti teendő, és máris tervezhetővé és élvezhetővé válik a fenntartási tevékenykedés is.
    • Hónapra és évekre lebontott szöveges dokumentum.
    Kitűzési rajz

    6. TECHNIKAI TERVEK


    Igény esetén a fentieket kiegészítem egy kitűzési rajzzal, mely segít a vonalak, ívek (pl. ágyásszegélyek, burkolt felületek, építmények alapja) pontos meghatározásához, ezáltal minimalizálhatóak a kivitelezés során előforduló eltérések. Ezt kiegészítem a burkolatok, építmények metszetrajzával, és jelölöm a javasolt rétegrendet. Ez utóbbi segít abban, hogy a kertépítők árajánlatai minél megbízhatóbban összehasonlíthatóak legyenek, valamint a megrendelő is kellő információval rendelkezzen a kivitelezővel történő egyeztetésekhez.
    • A technikai tervezés eredménye egy felülnézeti méretekkel ellátott méretarányos terv, valamint metszetrajzok szöveges kiegészítésekkel.
    Világitási terv

    7. VILÁGÍTÁSI TERV


    Ideális esetben a kert tervezésével egyidejűleg kerül megtervezésre a kültéri világítás is, annak érdekében, hogy még a talajmunkálatok alkalmával a föld alatt elvezethetőek legyenek a kábelek a megfelelő helyekre. Ezzel elkerülhető, hogy utólag kelljen kompromisszumos megoldásokhoz folyamodni. Ennél a lépésnél a leendő kert adottságait figyelembe véve megtervezem a funkcionális és dekorációs világítást, a lámpatestek típusát, a fény irányát, pontos elhelyezését, a kapcsolási köröket és a kapcsolók elhelyezését.
    • A világítási terv eredménye egy méretarányos felülnézeti rajz magyarázatokkal ellátva.
    Látványterv

    +1. NÉZETRAJZOK, LÁTVÁNYTERVEK


    Amennyiben a megrendelő szeretné, nem csak felülnézetben látni a terveket, és szeretné könnyebben elképzelni, hogy az hogyan is mutathat majd a valóságban, készítek 2D-s nézetrajzokat a kert fontosabb szemszögeiből növényekkel, építményekkel, valamint perspektivikus 3D-s rajzot a kertről.
    Növénybeszerzés

    +1. NÖVÉNYBESZERZÉS


    Egy teljes kert beültetése esetében sok fajtájú és nagy mennyiségű növényről van szó, aminek beszerzése és összehangolása nem egyszerű folyamat. Tudok segíteni az árajánlatok bekérésében, valamint a több helyről történő kiszállítások és az ültetés idejének összehangolásában.